Oulun Musiikkijuhlien kaikki kevään tulevat konserttitilaisuudet perutaan valtioneuvoston antamien suositusten mukaisesti vallitsevan koronavirustilanteen vuoksi

Lataa festivaaliohjelma PDF:nä itsellesi

Oulun Musiikkijuhlat 8.-22.3.2020

Viikko 10 & 11 - 2020

  • Pe 13.3. klo 17
  • OAMKin
    konserttisali
  • PERUTTU Osta lippu

SELLON JA PIANON
MESTARIKURSSIEN LOPPUKONSERTTI

Sellon ja pianon mestarikurssien opiskelijat

  • Pe 13.3. klo 19
  • Oulun Musiikkikeskus
    Madetojan sali
  • PERUTTU Osta lippu

EMERSON STRING QUARTET
(USA)

Eugene Drucker | viulu
Philip Setzer | viulu
Lawrence Dutton | alttoviulu
Paul Watkins | sello

  • Pe 13.3. klo 19
  • Kulttuuritalo Valve
    Valvesali
  • PERUTTU Osta lippu

Jay Gilligan & Pekka Kuusisto
MELODIC OBJECTS

Jay Gilligan | jongleeraus
Pekka Kuusisto | viulu

  • La 14.3. klo 15
  • Galleria
    Harmaja
  • PERUTTU Osta lippu

Kamarikonsertti V
HARMAJAN SÄVYT

Pekka Kuusisto | viulu
Tami Pohjola | viulu
Lilli Maijala | alttoviulu
Senja Rummukainen | sello

  • La 14.3. klo 18
  • Oulun teatteri
    Pikisali (K-18)
  • PERUTTU Osta lippu

CASSIOPEIA –
MUSTA LAMMAS

Cassiopeia
johtajanaan Kristian Heberg

Musta lammas
johtajanaan Ida Olsonen

  • La 14.3. klo 19
  • Kulttuuritalo Valve
    Valvesali (K-18)
  • PERUTTU Osta lippu

Oulu All Star Big Band &
CAMILLE BERTAULT (FRA)

Camille Bertault | laulu

Oulu All Star Big Band
Teemu Takanen | kapellimestari

  • Su 15.3. klo 15
  • Oulun Musiikkikeskus
    Tulindbergin sali
  • PERUTTU Osta lippu

Kamarikonsertti VI
FORELLI

Jaakko Kuusisto | viulu
Tami Pohjola | viulu
Lilli Maijala | alttoviulu
Senja Rummukainen| sello
Bengt Forsberg | piano

Oulu Sinfonian Kamarimuusikot

  • Su 15.3. klo 19
  • Vanha Paloasema
    Bar (K-18)
  • PERUTTU Osta lippu

Dalindèo
DARK MONEY

Valtteri Laurell Pöyhönen | kitara, sävellykset
Pope Puolitaival | saksofoni
Jose Mäenpää | trumpetti, koskettimet
Pekka Lehti | basso
Jaska Lukkarinen | rummut
Rasmus Pailos | perkussiot

Viikko 12 - 2020

  • Ma 16.3. klo 18
  • Kulttuuritalo Valve
    Valvesali
  • PERUTTU Osta lippu

Lastenooppera
TUHKIMO

Tuhkimo: Suvi Larjamo
Prinssi Ramiro: Topias Lundell
Dandini: Vikke Häkkinen
Don Magnifico: Veli-Pekka Väisänen
Alidoro: Ronnie Karlsson
Clorinda: Linda Rolig
Tisbe: Outi Pekkarinen

  • Ma 16.3. klo 19
  • Vanha Paloasema
    Bar (K-18)
  • PERUTTU Osta lippu

Lenni-Kalle Taipale
VÄREJÄ KOSKETTIMILLA

Lenni-Kalle Taipale | piano

  • Ti 17.3. klo 10
  • Kulttuuritalo Valve
    Valvesali
  • PERUTTU Osta lippu

Lastenooppera
TUHKIMO

Tuhkimo: Suvi Larjamo
Prinssi Ramiro: Topias Lundell
Dandini: Vikke Häkkinen
Don Magnifico: Veli-Pekka Väisänen
Alidoro: Ronnie Karlsson
Clorinda: Linda Rolig
Tisbe: Outi Pekkarinen

  • Ti 17.3. klo 12.30
  • Kulttuuritalo Valve
    Valvesali
  • PERUTTU Osta lippu

Lastenooppera
TUHKIMO

Tuhkimo: Suvi Larjamo
Prinssi Ramiro: Topias Lundell
Dandini: Vikke Häkkinen
Don Magnifico: Veli-Pekka Väisänen
Alidoro: Ronnie Karlsson
Clorinda: Linda Rolig
Tisbe: Outi Pekkarinen

  • Ke 18.3. klo 20.30
  • Vanha Paloasema
    Bar (K-18)
  • PERUTTU Osta lippu

ANNA JÄRVINEN

Anna Järvinen | laulu, huuliharppu
Fredrik Swahn | piano, kitara, laulu

  • To 19.3. klo 19
  • Oulun Musiikkikeskus
    Madetojan sali
  • PERUTTU Osta lippu

KEVÄTUHRI

René Pape | basso

Kuopion kaupunginorkesteri
Oulu Sinfonia

Jaakko Kuusisto | kapellimestari

  • Pe 20.3. klo 17.30
  • Kulttuuritalo Valve
    Konst o. Deli
  • PERUTTU Osta lippu

RYTMIMUSIIKIN MESTARIKURSSIN LOPPUKONSERTTI

Rytmimusiikin mestarikurssin opiskelijat

  • Pe 20.3. klo 19
  • Kulttuuritalo Valve
    Valvesali (K-18)
  • PERUTTU Osta lippu

Lenni-Kalle Taipale &
Kalle Torniainen
ELÄMÄMME BIISIT

Maja Mannila | laulu
Ilmo Ylinärä | laulu
Jukka Perko | saksofoni
Kalle Torniainen | rummut
Lenni-Kalle Taipale | koskettimet
Marzi Nyman | kitara
Heikki Laine | basso

  • Pe 20.3. klo 19
  • Kuopion Musiikkikeskus
    Konserttisali
  • PERUTTU Osta lippu

KEVÄTUHRI

René Pape | basso

Kuopion kaupunginorkesteri
Oulu Sinfonia

Jaakko Kuusisto | kapellimestari

  • La 21.3. klo 19
  • Oulun Musiikkikeskus
    Madetojan sali
  • PERUTTU Osta lippu

NILS LANDGREN FUNK UNIT
(SWE)

Nils Landgren | pasuuna, laulu
Tini Thomsen | saksofoni, laulu
Andy Pfeiler | kitara, laulu
Petter Bergander | urut, koskettimet, laulu
Magnum Coltrane Price | basso, laulu
Robert Ikiz | rummut, laulu

  • Su 22.3. klo 10
  • Oulun
    tuomiokirkko
  • PERUTTU Osta lippu

JUHLAMESSU

OMJ2020 - Menneet konsertit

  • Su 8.3. klo 15
  • Oulun Musiikkikeskus
    Tulindbergin sali
  • 22/17 € Osta lippu

Kamarikonsertti I
AVAJAISKONSERTTI

Jussi Juola | bassobaritoni
Bengt Forsberg | piano
Jaakko Kuusisto | viulu
Tami Pohjola | viulu
Lilli Maijala | alttoviulu
Samuli Peltonen | sello

  • Ma 9.3. klo 19
  • Piispantalo
    Oulu
  • 33 € sis. tarjoilun Osta lippu

Kamarikonsertti II
PIISPANTALON KAKUT JA KLASSIKOT

Tami Pohjola | viulu
Lilli Maijala | alttoviulu
Samuli Peltonen | sello

  • Ti 10.3. klo 19
  • Lääninhallitustalon
    valkoinen sali
  • 33 € sis. tarjoilun Osta lippu

Kamarikonsertti III
POHJOISIA MAKUJA

Tami Pohjola | viulu
Jussi Juola | bassobaritoni
Bengt Forsberg | piano

  • Ke 11.3. klo 19
  • Oulun Musiikkikeskus
    Madetojan sali
  • 39/32/25 € Osta lippu

Musikaalikonsertti
SOMEDAY, SOMEWHERE

Maria Ylipää | laulu
Alexander Lycke (SWE) | laulu

Oulu Sinfonia
Cassiopeia

Jaakko Kuusisto | kapellimestari

  • To 12.3. klo 19
  • Oulun Musiikkikeskus
    Madetojan sali
  • 39/32/25 € Osta lippu

Musikaalikonsertti
SOMEDAY, SOMEWHERE

Maria Ylipää | laulu
Alexander Lycke (SWE) | laulu

Oulu Sinfonia
Cassiopeia

Jaakko Kuusisto | kapellimestari

  • To 12.3. klo 21.30
  • Vanha Paloasema
    Bar (K-18)
  • 22/17 € Osta lippu

Kamarikonsertti IV
KAMARIKLUBI

Maria Ylipää | laulu
Pekka Kuusisto | viulu
Lilli Maijala | alttoviulu
Bengt Forsberg | piano